top of page

SIKÇA SORULAN SORULAR

Siz Sordunuz, Biz Yanıtladık

EVİMİN VEYA İŞLETMEMİN TÜM ELEKTRİK İHTİYACINI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE KARŞILAYABİLİR MİYİM?

Evinizin ve işletmenizin tüm elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile sağlayabilirsiniz. Oluşturulacak sistemin kurulacak gücü için sınırlayıcı faktörler; kurulum yapılacak alan (arazi, çatı) ve bütçenizdir. Şayet şebekeye elektrik satışı da yapabilmek istiyorsanız elektrik dağıtım şirketi ile aranızdaki aboneliğe ait sözleşme gücü de sınırlayıcı bir faktördür.

MAHSUPLAŞMA USULÜNE UYGUN GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİ KURMAK NASIL OLUYOR , TÜKETTİĞİM ENERJİDEN FAZLA ELEKTRİK ÜRETİRSEM NE OLACAK?

Mahsuplaşma usulü şebekenin olduğu yerde dağıtım şirketiyle yapılan anlaşmaya göre üretilen enerjinin aynı noktada tüketilmesi ve fazla enerjinin şebekeye verilmesi şeklindedir. Ürettiğiniz elektriği tüketiyor olmak yatırımınızın kısa sürede geri dönüşünü sağlamakla beraber, tüketiminizden fazla elektrik üretmeniz halinde belirlenen tarife fiyatından bölgenizdeki dağıtım şirketince satın alınmaktadır.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Güneş panelleri 25 yıla kadar elektrik üretebilir.

ÇATIYA KURULACAK GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ ÇATIMA ZARAR VERİR Mİ, ÇATIDA NE KADAR AĞIRLIK OLUŞTURUR?

Güneş enerji sistemleri çatınızın işlevine ve binaya hiçbir şekilde zarar vermez. Kullanılan ürünlere bağlı olarak, metrekareye en fazla 20 kg ağırlık oluşturmaktadır.

ÇATI VE CEPHELERDE GÜNEŞTEN ENERJİ SİSTEMİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN KANUNİ HANGİ TEŞVİKLER VAR?

Çatısına güneş enerjisi sistemi kuranlara elektrik faturalarında tüketilen enerji miktarından hesaplanan dağıtım bedeli % 50 indirimli olarak uygulanır, ihtiyaç fazlası üretilerek dağıtım sistemine verilen elektrik içinde dağıtım bedeli alınmaz.

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ BAKIM GEREKTİRİYOR MU?

Bu sistemlerde hareketli parçalar bulunmadığından sürekli bakım gerektirmemektedir. Uzun periyotlarla da olsa düzenli olarak Simurg tarafından sistem bileşenlerinin kontrol edilmesi sisteminizin uzun yıllar maksimum verimle çalışması için faydalı olacaktır.

ÇATI VE CEPHEME GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİ YAPMAM İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Mevcut teşvikler sayesinde ve sürekli elektriğe yapılan zamlar göz önünde bulundurulduğunda kuracağınız sistemler zamları bugünden itibaren durduracak ve takip eden yıllarda ki zamlardan etkilenilmeyecektir. Dolayısıyla yatırımının geri dönüşünü daha da kısa sürede amorti ederek daha uzun süre elektrik faturalarından kurtulacak ve satış yapılarak da kazanç elde edilecektir.

GÜNEŞTEN ENERJİ SİSTEMİNDE YATIRIMIM EN HIZLI NASIL GERİ DÖNER?

Yürüklükteki mevzuat işleyişi öz tüketime yönelik yapılacak yatırımı teşvik edici şekilde düzenlemeler içermekte olup, yıllık elektrik tüketim miktarınıza göre bir tesis kurmak yatırımınızın en verimli ve kısa sürede geri dönüş süresini sağlamaktadır.

bottom of page